Meslek Liselilere 50 Bin TL Hibe

Türkiye’nin en çok aranan kurumlarından biri haline gelen KOSGEB daha fazla bireye hizmet vermek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Geçtiğimiz ay zorunlu eğitim süresini 70 saatten 32 saate düşüren kurum bu ay yine bir ilke imza atarak bir zamanlar kat sayı uygulaması ile üniversite hayalleri zorlaştırılan meslek lisesi mezunlarına yönelik özel bir destek sistemi geliştirdi. 2015-2016 Eğitim öğretim dönemi ve sonrasında mezun olacaklar için diploma yanında birde Kosgeb sertifikası verilecektir.

Lise mezunları için Kosgeb desteği

Kurslara Katılma Zorunluluğu Yok
Bir ilke imza atacak olan kurum ilk defa kursa katılmadan yaklaşık 400 bin öğrenciye uygulamalı girişimcilik belgesi verecektir. Bu yıl ilk defa gerçekleşecek olan uygulama ile 2015-2016 yılında mezun olacak öğrenciler için Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılma zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. Mezun olan öğrenciler dilediği anda başvurusunu yaparak kendi işini kurmak için çalışmalara başlayabilir.

50 Bin TL’si Hibe Olmak Üzere Toplamda 150 Bin TL
Meslek lisesi mezunu arkadaşlarımız içinde destek oranları aynı olup, 50 bin TL’si geri ödemesiz hibe olmak üzere toplamda 150 bin TL maddi destek sağlanmaktadır.

Mezun Olduğunuzda İş Planı Hazırlayabilirsiniz
Meslek lisesinden mezun olduğunuzda size verilen sertifika ile Kosgeb desteklerine dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Normalde zorunlu olan 32 saat uygulamalı girişimcilik kursu sizi kapsamadığı için siz hemen başvuru yaparak iş planınızı hazırlamaya başlarsınız.

Kendi İşinizi Kurup, Üniversiteye Devam Edin
Lise mezunu bir çok kişi özellikle üniversite hayali kurmaktadır. Kendi işinizi kurmak yada Kosgeb desteklerinden yararlanmak sizin üniversite eğitimi almanıza engel olmaz. O nedenle biraz daha fazla çabalayarak genç yaşta büyük başarılara imza atabilirsiniz.

Projenin Amacı İşsizliği Önlemek
Her yıl meslek liselerinden yaklaşık 400 bin insan mezun olmaktadır. Bunların büyük bir bölümü lise mezunu olarak iş aramakta yada yüksek öğrenim için çabalamaktadır. Projenin amacı ise gençleri kendi işini kurmaya teşvik ederek iş arayan sayısını büyük ölçüde azaltmayı hedeflemektedir. Sizin kuracağınız iş ilerleyen zamanlarda bir kaç kişinin daha istihdam edilmesini sağladığında ise işte plan başarılı olacaktır.

Bu konuda daha fazla bilgiyi okul yöneticilerinden alabilirsiniz. Son bir hatırlatma Kosgeb eğitimleri ve destekleri için aracıya, danışmana gerek yoktur. Bu işlemler için sizden para talep edenlere itibar etmeyiniz. Kosgeb ve kurslar hakkında daha fazla bilgi için aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.kursu.biz/kosgeb-kurslari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018