Kosgeb Sertifikası

Son yıllarda ismi en çok ön plana çıkan devlet kurumlarından biri KOSGEB açılımı (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) olup, özellikle meslek sahibi bireylerin kendi işini kurması konusunda maddi destek sağlamaktadır. Kurumun faaliyet bilgilerine baktığınızda 2009 yılına kadar sadece firmalara destek olduğu görülmektedir. 2009 Yılında işleyişi değiştirilerek sadece kobiler ile sınırlı kalmadan aynı zamanda bireyler içinde destek paketleri hazırlanmıştır. Destek faaliyetleri arasında en çok tercih edilen Girişimcilik Desteği olup, 50 bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 150 bin TL’ye kadar maddi destek sağlamaktadır. Bunun için öncelikle bir eğitim ve Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası gerekmektedir.

Kosgeb Belge

Kosgeb Sertifikası Nereden Alınır?
Bu belgeyi almak için öncelikle zorunlu hale olan ve 70 saat sürecek olan kurslara katılmanız gerekir. Soruya cevap verebilmek için tazeleyerek tekrar soralım.

Kosgeb Sertifikası Hangi Kurslardan Alınır? Evet arkadaşlar Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz bu eğitimler ücretsiz olup, KOSGEB kurum olarak bu eğitimleri kendisi gerçekleştirdiği gibi yetki verdiği kurum ve kuruluşlar ile ortak yapmaktadır. Yetki verdiği kurumlar arasında Belediyeler, Ticaret ve Sanayi Odaları, Sanat ve Meslek Odaları ile Üniversiteler olmaktadır. Üniversiteler genelde okuyan öğrencilerine yönelik bu kursları açmaktadır.

Kosgeb Kurs Tarihleri Sürekli Duyuruluyor
Kurum kendisi Türkiye’nin her yerinde önceden duyurusunu yaparak kurslar açmaktadır. Genelde 2-3 ay öncesinden kurs tarihleri duyurulmakta olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda önümüzdeki aylarda kurumun kendisi tarafından açılacak kursları güncel liste halinde görebilirsiniz. Listede il ve ilçe bilgileri yer almakta olup, size en yakın noktada açılması planlanan kursları görebilir, başvuru detaylarına bakabilirsiniz. http://www.kursu.biz/kosgeb-kurslari

İstanbul’da Yaşayanlar İçin İsmek Kurslarına Katılın
KOSGEB’in yetki verdiği kurumlardan biride İstanbul Büyükşehir Belediyesi olup, belediye yönetimi bu eğitimleri İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) kursları ile yararlandırıyor. İstanbul’un her yerinde kolayca ulaşacağınız 235 şubesi ile İsmek belirli dönemlerde 70 saat sürecek Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları düzenlemektedir. Sizde bu eğitimlerden yararlanmak için kursiyer.ismek.org adresinden kayıt olabilirsiniz. İsmek Kursları ve kayıtları ile ilgili bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsin. http://www.istanbulkurslari.com/kosgeb-kurslari/

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)
Kosgeb kurslarını sürekli bulacağınız kurumlardan biride çalışan ve işveren arasında güçlü bir bağlantı kuran Türkiye İş Kurumu olmaktadır. Girişimcilik Kursları kapsamında her gün onlarca yeni kurs bilgisi sisteme girilmektedir. Başvurunuzu İşkur’a kayıt olarak kolayca yapabilirsiniz. Bunların dışında daha bir çok kurum ve kuruluş düzenledikleri eğitimler ile bireyleri Kosgeb sertifikası ile buluşturmaktadır.

Kosgeb Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerli?
Değerli arkadaşlar 2 hafta sürecek kursu tamamladığınızda Kosgeb sertifikası almaya hak kazanırsınız. Aldığınız sertifika 2 yıl geçerli olup, bu süreçte kuruma destek için başvurmanız gerekmektedir.

İş Planı Hazırlamanız Gerekiyor
Eğitim sonrası aldığınız belge ile birlikte hemen iş planı hazırlamaya başlamalısınız. İş planında kurmayı planladığınız iş ile ilgili detaylar yer almaktadır. Tabii bunun öncesinde kurmak istediğiniz işin desteklenen sektörler arasında olup, olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Onlarca sektör desteklenmeyen sektörler listesinde yer almaktadır. İş planı hazırlamak için 2 yıl süreniz bulunmaktadır. Bu süreçte müracaat etmemeniz halinde sertifikanız geçersiz hale gelecektir. Yeniden kursa katılıp, tekrar belge almanız gerekir.

Kosgeb Sertifikası Örneği
Son olarak sertifikanın nasıl bir şey olduğunu merak edenler için küçük boyutta bir örneğini ekleyeceğiz. Küçük boyut ekleme nedenimiz dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılmaması amaçlıdır. Aşağıda yer alan örnekte eğitim aldığınız kuruma göre küçük logo farkları olabilir.

Kosgeb Sertifikası

Evet arkadaşlar Kosgeb sertifikası ile ilgili merak edilen hususlara yanıt vermeye çalıştım. Fakat eminim ki mutlaka aklınızda bulunan sorulara yanıt veremediklerim vardır. Bunun için 444 15 67 numaralı Kosgeb Telefonlarını arayabilir yada aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak bize sorabilirsiniz.

4 Comments

Add a Comment
  1. Tekstil konfeksiyon açmak istiyorum açmak istediğim bu işle ilgili devletten hibe adı altında ödeme alabilirmiyim

    1. Meryem: Evet güzel bir iş planı hazırlayarak destek alabilirsiniz.

  2. Merhaba…ilk olarak sertifa alip sonra acacgimiz is yeri icin on odeme yapilirmi

    1. Gökhan: İlk ödeme 2000-3000 TL kira yardımı gibi bir şey geri kalan masrafları siz yaparak sonrasında belgeler ile tahsil edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018