Kosgeb Eğitim Süresi Kısaldı

Kendi işinizi kurmak isteyen girişimciler yalnız değil, çünkü  onları maddi ve manevi anlamda destekleyen devletimiz bulunmaktadır. İlk etapta sadece Kobilere destek amaçlı kurulan KOSGEB  (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ) 2009 yılı sonrası kendi işini kurmak isteyen girişimciler içinde destek sağlamaya başlamıştır. Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için eğitim şartı konmuştur.  Kosgeb uygulamalı girişimcilik adı altında Türkiye’nin her yerinde gerçekleştirilen bu eğitimde  şimdi devrim niteliğinde iyileştirmeye gidiliyor.

Kosgeb Kursları

Kurslar Bundan Böyle 32 Saat Olarak Uygulanacak
Kosgeb dergisi Haziran ayı sayısında yayınladığı bir haber ile girişimcileri çok mutlu edeceğe benziyor. Girişimcilik eğitimlerinde büyük bir değişim yapılmış olup, ilk dikkat çeken uygulama hali hazırda 70 saat olarak uygulanan kursların bundan böyle 32 saat olarak uygulanacağıdır. Daha önce yaklaşık 2 hafta sürmesi nedeniyle özellikle çalışanlar için sıkıntı oluyordu. Şimdi eğitimler yarı yarıya kısaltılmış olup, değişiklikler bununla da bitmiyor. Asıl sevindirici değişikliği aşağıda yer alan başlıkta bulacaksınız.

Kosgeb Kursları E-Eğitim Dönemini Başlatıyor
Kısalan kurs süreleri yanı sıra yakında muhtemelen kurs merkezlerine gitmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü yapılan yazılı açıklamada kısa bir süre içinde e-eğitim dönemi başlatılacak olup, tam olarak nasıl uygulanacağı ile ilgili kesinleşmiş bir proje bulunmuyor. Eğitim veren kurumlarla yapılacak görüşme ile netleşeceği belirtildi. Bu konuda gelişme olması halinde bu sayfadan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

KOSGEB Personeli Eğitim Verebilecek
Normalde eğitimleri belirli bir standart üzerinde olan kamu kurumları, belediyeler, üniversiteler verirken yeni yönetmelik ile KOSGEB’in yetki verdiği eğitmenler eğitim kurs faaliyetleri gerçekleştirebilecektir.

450 Bin Girişimci Eğitimlerden Yararlandı
2009 Yılında başlayan girişimci desteklerinden yararlanmak için kurslara başvuru yapanların sayısı 450 bin olup, bunlardan yaklaşık 26 bin kişisi iş planı hazırlayarak başvuruları onaylanmıştır. Başvuruları olumlu bulunanlara bugüne kadar toplamda 440 milyon TL girişimci desteği sağlanmıştır.

Kosgeb Nedir, Ne İşe Yarar?
Habere her ne kadar direkt bir giriş yapsak ta yazının son kısmında henüz bu kurumu ve sağladığı imkanları bilmeyenler için özet bir açıklama yapalım. Kurumun açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olup, tekrar belirtmek gerekirse 1994 yılında kurulmasına karşın 2009 yılına kadar sadece işverenleri desteklemiştir. 2009 Yılında yapılan kanuni değişiklik ile kendi işini kurmak isteyenler içinde geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteği sağlamaktadır.

50 Bin TL’si Hibe Olmak Üzere 150 Bin TL Destek
Kosgeb kendi işini kurmak isteyenler için 50 bin TL’si geri ödemesiz hibe olmak üzere ihtiyaç halinde ayrıca 100 bin TL faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Faizsiz kredi aynı zamanda 2 yıl sonra eşit taksitlerle geri ödenmektedir.

Desteklerden Yararlanabilmek İçin Eğitim Şart
Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için öncelikle 18 yaş üzeri kendi işini kurmuş yada kuracak olması gerekir. Bu noktadan sonra gerekli bir diğer husus ise uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekiyor. Yeni alınan karar le 32 saate düşürülen bu kurslardan Türkiye’nin her yerinde ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Kursları kurumun kendisi düzenlediği gibi yetki verdiği kurum ve kuruluşlar gerçekleştirmektedir. Kosgeb tarafından Türkiye’nin her yerinde önümüzdeki aylarda açılması planlanan eğitimleri aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. http://www.kursu.biz/kosgeb-kurslari

İş Planı Hazırlamak Gerekiyor
Eğitimleri tamamlayan girişimci adayı sertifika sahibi olmaktadır. Bu sertifika ile artık başvurusunu yapabilir ve kuracağı iş ile alakalı olarak iş planını hazırlayabilir. İş planı kurduğunuz yada kuracağınız işi tarif eden, gereksinimleri, masrafları, tahmine gelir gider bilgisinin yer aldığı bir formdur. Başvurunuzun onaylanması için dikkatli ve özenli bir şekilde doldurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018