1998 Yılında hayatımıza amatör bir arama motoru olarak giren Google aradan geçen süreçte algoritmalarını sürekli yenilemesi ve Spam sitelere savaş açması ile arama sonuçları daha isabetli hale getirdi. Bu şekilde dünyanın en çok kullandığı arama motoru haline geldi. Dünyanın her yerinde kullanılan Google.com yerel dillerde hizmet vermesi ile kullanıcı sayısı milyarlara ulaştı, kullanıcılarına sadece arama hizmeti vermekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda Elektronik ortamda kullanabilecekleri bir çok uygulama geliştirdi. Hayatımızı kolaylaştıran bu uygulamaların bazıları oldukça kolay olmasına karşın bazılarının kullanımı ise eğitim gerektirmektedir. Bu kapsamda ilk eğitim fikri İsmek’ten gelmiş olup, sadece Google ile sınırlamadan Yandex uygulamalarının konusunda da eğitim vermektedir.

Google ve Yandex Uygulamalarının Kullanımı Kursu
İsmek 2015-2016 eğitim öğretim dönemine girerken branş sayısında yaklaşık 100 farklı eğitim eklenmiş olup, onlardan biride Google ve Yandex Uygulamalarının Kullanımı olmuştur. Bilişim teknolojileri alanına eklenen Google ve Yandex Uygulamalarının Kullanımı eğitimi 32 saat sürecek kısa süreli bir eğitim olmasına karşın size sunulan teknolojik imkanları en verimli şekilde kullanma imkanı bulacaksınız.

Google Eğitimleri İsmekte

Gmail
Türkiye’de İnternet kullanılmaya başladığında insanlar E-posta kavramını ilk olarak Mynet ile tanıdı, tanıdı tanımasına da sağlıklı bir kullanım imkanı bulamadı. 25MB ücretsiz elektronik posta hesabı dağıtan mynet emailleri ya çok geliyor, yada hiç gelmiyordu. Arama hizmetinden sonra geliştirdiği en özel uygulamalardan biri Gmail olup, ilk çıktığında davetiye ile sahip olunan Gmail şuan herkese açık olup, en çok kullanılan Email servisleri arasında yer almaktadır. Google’nin uygulamalarını kullanabilmek için genelde bir adet Gmail adresine ihtiyacınız olacaktır.

Google Drive
En çok kullanılan servislerinden biride dosya uygulaması olup, ofis programlarında oluşturulan dosyaları Drive uygulaması ile oluşturma, saklama, paylaşma ve bir çok insanın aynı dosya üzerinde çalışma imkanı sağlamaktadır. Aynı şekilde depo olarakta kullanılan dosya servisi mutlaka kullanılması gereken araçlardan biri olup, İsmek’in Google ve Yandex Uygulamalarının Kullanımı kurslarında detaylı kullanım bilgisi verilmektedir.

Google +
Son yıllarda çok önemli bir alışkanlık haline gelen sosyal medya Facebook ve Twitter ile farklı bir boyut kazanırken insanların sosyal medya öncesi forum alışkanlıkları böylece son bulmuştur. Sosyal medya alanına Google Plus ile giren marka maalesef Facebook ve Twitter kadar başarılı olamamış daha çok İnternet sitesi sahiplerini Seo ve ziyaretçi kaynağı olarak kullanmaktadır.

Google Maps
Harita uygulaması ile ülke, şehir, ilçe, mahalle, cadde tüm bilgilere ulaşmanız bir tık kadar kolaydır. Bunun için Google Harita uygulaması bulunmakta olup, uydu görüntüleri desteklenen Maps aynı zamanda işletmeler içinde önemli olup, firmalarını haritalara ekleyerek daha fazla müşteriye ulaşma imkanı elde ediyor.

Blogger
Orjinal adı blogspot olup, google satın alması ile blogger olarak değiştirilmiştir. Adındanda anlaşılacağı üzere ücretsiz blog servisi olup, kodlama yapacak düzeyde olmayan insanlara blog site yayıncılığı sunmaktadır. Tüm dillerde hizmet vermesi ile milyonlarca blog sahibi ortaya çıkmıştır.

Youtube
İnternet servislerinin hızlanması ile birlikte görsel medyaya ulaşmak mümkün hale geldi. İnsanların video alışkanlığını gören Google Youtube.com’u satın alarak daha fazla gelişmesini sağlamıştır. Her gün video, klip vs izlediğiz video servisi Youtube bazı insanlar içinde kazanç kapısı anlamına gelmektedir. Yükledikleri videolardan adsense reklamları ile izlendikçe kazanç sağlamaktadır.

Yandex Disk
Rusya’nın en önemli firmalarından biri olan Yandex ülkemizde bir kaç yıl önce hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye’de yandex kullanımı %7 gibi olup, henüz google ile başadecek düzeyde değildir. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak için sunduğu uygulamalar arasında Yandex Disk dikkat çekmektedir. Dosyalarınızı sürekli yanınızda taşıma imkanı sunan bu özellik ile paylaşma imkanı sunuluyor.

Yandex Browser
Yıllarca Microsof’un İnternet Explorer tarayıcısına muhtaç olan insanlar 2003-2004 yılında Google’nin desteği ile tanıtılın Firefox Microsoft’un tekel ve hantal yapısına son vermiş olup, Firefox sonrasında google kendi tarayıcısı olan Chrome uygulamasını kullanıma sunmuş ve insanların %50 gibi büyük bir oranı tarayıcı olarak Chrome kullanmaktadır. Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Yandex Browser uygulaması ile yine kullanışlı bir tarayıcı imkanı sunmaktadır.

Google ve Yandex Uygulamalarının Kullanımı Kursları Nerede?
Bu yıl ilk defa eğitimi verilmeye başlanan Google ve Yandex Uygulamalarının Kullanımı kursları İstanbul genelinde 4 farklı İsmek kurs merkezinde eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Bunlar Gaziosmanpaşa ve Yenibosna Mesleki Uzmanlık Merkezleri ile Bulgurlu ve Çeliktepe İsmek kurslarında eğitimi verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018