İsmek Fırıncılık ve Pastacılık Okulu

İstanbul’da yaşayanlara kurs ücreti verdirmeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenim Merkezi çalışmalarına geçen yıl başladığı Fırıncılık ve Pastacılık Okulu kayıtlarını başlattı. 20. Yıla özel genel sergi ve festival ile 2015-2016 eğitim öğretim dönemine nokta koyan İsmek yaz kursları, mutfak sanatları okulu derken şimdide fırıncılık ve pastacılık sektörünün ihtiyacı olan nitelikle elemanları yetiştirmek için fırıncılık ve pastacılık okulu projesini hayata geçirdi. 3600 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 12 bin metrekare üzerine kurulu okul tam donanımlı olarak hazırlanmıştır.

Pastacılık Okulu

Kayıtlar Başladı Başvurular İnternet Üzerinden Yapılacak
İsmek fırıncılık ve pastacılık okulu kayıtları başladığını duyuran kurum başvuruların sadece İnternet üzerinden yapılacağını duyurdu. Bunun için kursiyer.ismek.org adresinden ilçe seçimi yada kurs merkezi seçimi yaparak ulaşabilirsiniz. İlçe seçimi yapacaksanız Esenler ilçesi seçmeniz gerekir. Çünkü konum olarak Esenler ilçesi Davutpaşa mahallesinde yer almaktadır. Kabaca tarif etmek gerekirse Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü girişinde bulunmaktadır. Bina daha önce İstanbul Halk Ekmek Fabrikası (İHE) tarafından kullanılmıştır.

Ekmekçilik Eğitimleri (Temel, Orta ve Profesyonel)
Bu kurslarda 2 ana alan yer almaktadır. Birincisi ekmek ikincisi ise pastacılık üzerine olmaktadır. Kendi içerisinde kademe ve bir çok alt branş bulunmaktadır.

Temel Ekmek Yapımı bu alanda ilk kademe eğitim olup, 216 saat sürecek kurslardan oluşmaktadır. Sertifikalı bu eğitimi alanlar aynı zamanda yine sertifikalı olan 2. kademe eğitimlere katılabilir. Ekmek üretimi 440 saat sürecek kurslardan oluşmakta olup, dilerseniz 288 saat sürecek olan pizzacı eğitimlerine de katılabilirsiniz. İkinci kademe eğitim alan kursiyerler artık profesyonel aşamaya geçebilirler. Burada Türk ekmek çeşitleri dahil bir çok ülkenin ekmek çeşitlerini tam lezzeti ile yapmayı öğrenirsiniz.

Kısa Süreli Ekmek Eğitimleri: Aynı zamanda kısa süreli workshop eğitimleri de olup, kursiyerler burada hamburger ekmeği, sandviç ekmeği yanı sıra sabahları en çok tüketilen hamur işlerinden poğaça, açma ve simit gibi gıdaları 16 ile 20 saat sürecek kısa süreli kurslarda öğrenecektir.

Pastacılık Eğitimleri (Temel ve Profesyonel)
Bu alanda eğitimler iki gruba ayrılmış olup, birinci kademede pastacı çırağı 152 saat, yaş pasta yapımı 280 saat kurslardan oluşmaktadır. İlk kademe eğitimleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikalı olup, ikinci kademe yani profesyonel eğitimlerde ise kursiyerlere İsmek katılım belgesi verilmektedir. Bu aşamada butik pasta 320 saat, pastacı yardımcısı 808, temel hamur yapım teknikleri 120, çikolata heykelleme kursu ile 80 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Aynı şekilde kısa süreli eğitimler pastacılık alanında da olup, 10’dan fazla branşta 4 ile 20 saat arasında değişen eğitimler sizi beklemektedir.

Fırıncılık Alanında Kalfalık ve Ustalık Belgesi Verilecek
İsmek aynı zamanda bir ilke imza atarak 20 yıl eğitim süreci boyunca ilk defa kalfalık ve ustalık belgesi verilecektir. Normalde MEM (Mesleki Eğitim Merkezlerinde) verilen bu belgeler ile fırınlarda kalfa yada usta olarak çalışma fırsatı yanı sıra aynı zamanda kendi fırın ve pastahane gibi iş yerinizi kurma imkanı bulunuyor.

Evet arkadaşlar İsmek fırıncılık ve pastacılık hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, geniş kapsamlı bilgiye her zaman olduğu gibi orjinal kaynağından ulaşmanızı istiyoruz. Bu haberin ana kaynağı aşağıda yer alan bağlantı olup, merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulacaksınız. http://www.ismekkurs.com/ismek-firincilik-ve-pastacilik-okulu

2 Comments

Add a Comment
  1. merhaba fırıncilık ve pastane kurslar için yaş sınırı varmı

    1. Kadriye: Evet yaş sınırlaması bulunuyor. Detayları sayfamızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018