Dershanelerin kapanması ile birlikte hayata geçen DYK (Destekeleme ve Yerleştirme Kursları) öğrenciler için okullarda lise mezunları için Halk Eğitim Merkezlerinde ücretsiz eğitim verilmesi planlanmıştır. Aylar öncesinden yapılan duyurular ve yönergeler ile eğitimlerin tamamen ücretsiz olduğu belirtilmiştir. Fakat bazı okul ve kurs yöneticileri çeşitli nedenlerle öğrenci ve velilerden ücret talep etmesi nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir uyarı yapılmıştır. Valiliklere gönderilen uyarı yazısında kurs açma yetkisi verilen yöneticiler ve eğitim verecek olan öğretmenlerin öğrenci ve mezunlardan hiç bir şekilde ücret talep edemeyeceği belirtilmiştir.

DYK Kursları Ücretli mi?

Destekleme ve Yerleştirme Kurslarına Para Ödemeyin
Bu güne kadar binlerce TL ödediğimiz dershane yapısından kurtulmak için yapılan kanun değişikliği eğitimleri okul ve halk eğitim merkezlerine vermiş olup, tamamen ücretsiz olmasına karşın ücret talep eden kurs yöneticileri hakkında valiliklerin idari ve disiplin işlemlerinin yapılması istenmiştir. Sayın aile ve öğrenciler Destekleme ve Yerleştirme Kursları için hiç bir ücret ödemeyin.

Bir Uyarıda Kitap Parası İsteyen Öğretmenlere
Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile öğretmenlere de uyarı yapmış olup, MEB tarafından ücretsiz dağıtılan kitapları kullanmak yerine farklı kurumlardan kitap alınması için velilerden para talep eden öğretmenlere yaptıklarının hukuksuz olduğu hatırlatılmıştır. Öğrencilerin ihtiyacı olan kitaplar MEB tarafından gönderildiği hatırlatılan yazıda öğretmenlerin velilerden 100 ile 500 TL arasında değişen rakamlarda para talep etmesi yanlış ve hukuksuz bir uygulama olduğu hatırlatılmıştır.

Öğretmenlere Kitap Parası Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamanın orjinal hali yukarıda olup, mutlaka detaylıca okuyarak size sağlanan hakları öğrenmeli ve sonuna kadar kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018