Başkent Ankara’da yaşayan 18 yaş üzeri bireylere güzel bir haber vermek istiyorum. 1994 Yılında her ev bir atölye olacak sloganı ile eğitimlere başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Belmek Kursları 2015-2016 yılında çok özel bir uygulamaya imza atıyor. 21 Yıllık süreçte 250 bin kişinin yararlandığı kurslar bundan böyle Türkiye İş Kurumu İŞKUR ile işbirliği yaparak kursiyerlere hem eğitim hemde günlük 20 TL kazanç sağlıyor. İlk etapta sınırlı branşlarda uygulanacak olan bu fırsattan yararlanmak için 18 yaş üzeri ve sigortalı / emekli olmamanız gerekir.

Ankara Kurs

Belmek Kursları Nedir?
Konumuza devam etmeden önce kurumu daha fazla yakından tanımanız için kısa özet bilgi vermek istiyorum. 1994 Yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Belmek kadınlara yönelik kurslar vermektedir. 31 Farklı branşta eğitim alabileceğiniz kurum el sanatları alanında kadınlara hizmet vermektedir. Ankara’nın 6 farklı bölgesinde 150’den fazla kurs merkezi ile hizmet veren kurum bugüne kadar 250 binden fazla insana destek vermiştir. http://www.kursu.biz/belmek

Teknoloji ve Mesleki Eğitimler İçin Beltek
Belmek kadınlara yönelik olup, el sanatları alanında öğrenim imkanı sağlamaktadır. Fakat bu Ankara’da erkeklere eğitim olmadığı anlamına gelmez. Yine Ankara Büyükşehir Belediyesi katkıları ile hizmet veren kurumlardan biride Beltek olup, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında düzenlenmektedir. 2-3 Aylık kurslar şeklinde gerçekleşen eğitimler sürekli yeni kayıtlar ile devam etmektedir. Teknolojik ve mesleki eğitimlerin yer aldığı kurumu ve sağladığı imkanları aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.
http://www.kursu.biz/beltek-kurslari

Kursiyerlere Günlük 20 TL Ödeme
Belmek 2015-2016 eğitim öğretim dönemi 1 Eylül’deki kayıtları ile başlamış olup, geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptığı yazılı açıklama ile başkentte yaşayanları heyecanlandıracak bir açıklama yapmıştır. Bundan böyle Belmek ve Beltek kurslarında sadece eğitim ve sertifika ile sınırlı kalmadan eğitim süresince günlük 20 TL ödeme alacaksınız. Ankara BŞB ve İşkur tarafından gerçekleşen proje kapsamında ilk olarak Belmek Aşçılık, Giyim ve Mefruşat alanında kursa katılan 18 yaş üzeri bireyler yararlanacaktır.

Sigortalı ve Emekli Olmamanız Gerekir
Günlük 20 TL alabilmek için öncelikle 18 yaş üzeri olmanız ve belirtilen branşlardan birine kayıt olmanız gerekir. Aynı şekilde İşkur desteklerinden yararlanabilmek için herhangi bir firmada sigortalı olmamanız gerekir. Aynı şekilde emekli olmamanız gerekir. Belmek kurslarında başvurular halen belirlenen şubelerde bizzat yapılmaktadır. Bunun için yukarıda verdiğimiz bağlantıya tıklayarak size en yakın kurs merkezini görebilirsiniz.

Beltek 2016-2017 Döneminde Başlıyor
Ankara’da ücretsiz eğitim veren kurumlardan biride Beltek olup, 17 yaş üzeri herkes yararlanabilir. İşkur ile yapılan anlaşma ilk olarak Belmek kurslarında geçerli olup, Beltek kurslarında ise 2016-2017 döneminde kursiyerler günlük 20 TL harçlık almaya başlayacaktır. Beltek kurslarında eğitim alan kursiyerler eğitim sonunda yapılan sınavda 80 ve üzeri not almaları halinde Gazi Üniversitesi yabancı dil bölümünde ücretsiz İngilizce eğitimi kazanmaktadır. Eğitime akşamları katılan biriyseniz Gazi Üniversitesi ücretsiz servis uygulamasından yararlanabilirsiniz.

14 Comments

Add a Comment
  1. 2017 kayıtları basladi mi muhasebe yada hasta kayıt kabul kursunuz varmı teşekkürler.

    1. Safiye: 2017 Kayıtları Eylül’de başlayacak ama belirtmiş olduğunuz eğitimler maalesef bulunmuyor.

  2. Belmeklerde kayitlar nezaman basliyor ve 20 tl ucret veriliyormu 2017/2018 doneminde

    1. Asiye: Günlük 20 TL harçlık uygulaması son bulmuş olup, 2017-2018 kayıtları 11 Eylül’de başlıyor. Daha fazla bilgi için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. http://www.kursu.biz/belmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018